TEATRUL DE VEST REŞIŢA FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU „SCENA CA O STRADĂ” REŞIŢA 15-25 februarie 2016

Program:

LUNI 15 februarie

ora 18,00 spectacolul HIPNOTIZATORUL – TEATRUL DE VEST REŞIŢA

„Hipnotizatorul” – o adaptare de Valeriu Andriuţă, după un text de Vasili Sigarev, regia artistică Valeriu Andriuţă

ora 20,30 spectacolul NOAPTEA ASASINILOR – COMPANIA DE TEATRU FOLLOWSPOT – CRAIOVA

„Noaptea asasinilor” – de Jose Triana, regia artistică Laurenţiu Tudor

 MARŢI 16 februarie

ora 18,00 spectacolul PRIETENUL DIN FRANŢA – TEATRUL „ARIEL” RÂMNICU VÂLCEA

„Prietenul din Franţa” – de Nicolae Kiriţescu, regia artistică Valer Dellakeza

ora 20,30 spectacolul DUPĂ NOI, APOCALIPSA! – TEATRUL „FANI TARDINI” GALAŢI

„După noi, Apocalipsa!” – de Katia Nanu, regia artistică Cristian Gheorghe

MIERCURI 17 februarie

ora 18,00 spectacolul SEARĂ DE AJUN – TEATRUL „REGINA MARIA” ORADEA

„Seară de Ajun” – de Anthony Neilson, regia artistică Ovidiu Caiţă

ora 20,30 spectacolul AMALIA RESPIRĂ ADÂNC – TEATRUL „ART MEDIA” BACĂU

„Amalia respiră adânc” – de Alina Nelega, regia artistică Firuţa Apetrei

JOI 18 februarie

ora 18,00 spectacolul NATASHA BY CEHOV – TEATRUL DE ARTĂ DEVA

„Natasha by Cehov” – adaptare după Cehov de Angela Petrea, regia artistică Florin Covalciuc

ora 20,30 spectacolul EMISIUNE IMPROSIBILĂ – TEATRUL „MIŞCAT” TÂRGU MUREŞ

„Emisiune improsibilă” – spectacol de improvizaţie colectivă

VINERI 19 februarie

ora 18,00 spectacolul DAMNATUL – COMPANIA DE TEATRU DANS MICROBIS SIBIU

„Damnatul” – spectacol de Hugo Wolff

ora 20,30 spectacolul MARIA TĂNASE – COMPANIA DE TEATRU „GESTUAL ART” BUCUREŞTI

„Maria Tănase” – spectacol de Mălina Andrei

SÂMBĂTĂ 20 februarie

ora 18,00 spectacolul 13 TABLOURI CU OAMENI – TEATRUL „ELVIRA GODEANU” TÂRGU JIU

„13 tablouri cu oameni” – adaptare liberă după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija

ora 20,30 spectacolul PRAH – TEATRUL „T.a.C.T”. SIGHIŞOARA

„Prah” – de György Spiró, regia Cristian Ioan

 DUMINICĂ 21 februarie

ora 18,00 spectacolul BORDERLINE – TEATRUL „I.D. SIRBU” PETROŞANI

„Borderline” – de Susana Kaysen, regia artistică Dan Mirea

ora 20,30 spectacolul NORA – TEATRUL „TONY BULANDRA” TÂRGOVIŞTE

„Nora” – de Henrik Ibsen, regia artistică Gelu Badea

 LUNI 22 februarie

ora 18,00 spectacolul ANNE FRANK – TEATRUL NAŢIONAL „STERIJA” VÂRŞEŢ (SERBIA)

ora 20,30 spectacolul COLATERAL OEDIP – TEATRUL DE NORD SATU MARE

„Colateral, Oedip” – de Mihai Ignat, regia Laura Moldovan

 MARŢI 23 februarie

ora 18,00 spectacolul LEOVUŞCA – TEATRUL DRAMATIC DE STAT PENTRU TINERET „S ULITI ROZ” CHIŞINĂU (REPUBLICA MOLDOVA)

„Leovuşca” – de Anatolii Crîm, regia artistică Iurie Harmelin, compozitor Oleg Negruţă

ora 20,30 spectacolul SIMPLU/COMPLICAT – TEATRUL „MITROPA” ZAGREB (CROAŢIA)

„Simplu/Complicat” – de Thomas Bernhardt, regia artistică Svetlana Patafta

MIERCURI 24 februarie

ora 18,00 spectacolul UN SPECTACOL RATAT – TEATRUL TINERETULUI PIATRA NEAMŢ

„Un spectacol ratat” – de Daniil Harms, regia artistică Horaţiu Mihaiu

ora 20,30 spectacolul DURERI FANTOMĂ – TEATRUL „VICTOR ION POPA” BÂRLAD

„Dureri fantonă” – de Vasili Sigarev, regia artistică Radu Ghilaş

JOI 25 februarie

ora 18,00 spectacolul CASA DE PE GRANIŢĂ – TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

„Casa de pe graniţă” – scenariu de Mihai Ţop după piesa lui Slawomir Mrozek

ora 20,30 spectacolul STREEPTEASE – TEATRUL PYGMALION VIENA (AUSTRIA)

„Streeptease” – de Slawomir Mrozek, regia artistică Tino Geirun

 

ora 22,00 FESTIVITATEA DE ÎNCHIDERE A FESTIVALULUI

Anunțuri